Kavárna dechberoucích historek

Ne, nebudu líčit naše dávné sedánky v literární kavárně Slavia. Jde o strakonickou kávovou útulnu Barmeo, kde jsme se sešli s redaktorem jihočeského rozhlasu Filipem Černým. Docela kuriózně jsme pokračovali ve formátu Jihočeši, který s Filipem natočila kdysi má maminka. Její vzpomínání se soustředilo na život našeho rodu na statku Červený Dvůr u Tábora.

Měl jsem k tomu nějaké pozdní podoteky, jak mi to líčila má babička. Stála na našem letním dvoře, když tam ozářená slunce vstoupila baronka Sidonie Nádherná ve společnosti dam z císařského dvora. A byla to láska a obdiv na celý život. Zde také proběhl babiččin ,,atentát“ na sedmého následníka trůnu, což byl kluk jménem Antonín. Skončilo to naštěstí jen zamáčklou boulí.

V těch letech se u našich objevoval s rodinou i sochař Bílek z nedalekého Chýnova pro čerstvý proviant. Praděda pak odkočíroval celou svou rodinu do malebného Starého Bítova, kde se po první válce scházel v našem hotelu na letním bytě celý umělecký svět (Hašek, Longen, Xena, Axmann, Kavan, Havelka, Novák a další desítky svérázných bohémů). Ale to už je jiná historie.

Váš Ondřej Fibich

DĚNÍ

S básníkem Ondřejem Fibichem krajinou neobyčejných zážitků

Copyright © 2022 Ondřej Fibich