Ahoj Ondřeji,
kniha je výborná! Na tohle téma tady nic neznám, četl jsem jen toho Thoreaua nebo jak se to píše a to je trochu jinde, anglosaský prostředí a spíš mystika chůze.
Takže připomínky k tomu cos už napsal vlastně nemám, ale nechtěl bys to rozšířit o téma cest samotných?
Ta knížka je česká, dokonce spíš šumavská a Čechy jsou ohledně pěších cest fenomenální, navzdory jejich brutální likvidaci za bolševika.
Jednou jsme se o tom spolu bavili, já vykládal jak z polních cest čtu kdo zrovna v okolí renovuje střechu nebo koupelnu. ty jsi zas řikal, jaký zajímavý byliny mezi těma dvěma kolejema rostou, už si je nepamatuju, a i krásný kytky na krajích a jak to všechno likviduje asfalt z bruselských dotací. Staré lesní cesty, úvozy – tady v Česticích se je snažíme obnovovat. Vím, že máš radši zvířecí pěšinky nebo úplný offroady, ale přesto.
Síť značek – z Čestic dojdu pohodlně do Košic aniž bych šel 1 km po silnici – ve spoustě zemí nemyslitelný!
Tvá knížka bude i obrovská osvěta, ten trend likvidační stále bují. U bráchy nedávno jednoduše zrušili takovou hezkou zkratku do další vsi – prostě tam postavili halu kterou oplotili, nikoho se neptali, protože manažeři a developeři jezdí zásadně auty. Takže člověk, aby byl pořád na stráži, abysme nedopadli jako v Americe, kde v některých městech už nemaj ani chodníky!
Ale to jsem se v rozhorlení zakecal, opakuji, krásné téma, krásně uchopené, literární lahůdky – bufy – naposled jsem tohle slovo slyšel od mý mámy před snad 40ti lety,
Krásné fóry v těch aforismech / přefouklý kanadský srub! / , takže člověk Ti musí jemné špílce o nevyspělosti katolíků rázem odpustit!
Suma sumárum – rozšířil bych tu první část, třeba o tu fysiognomii cest, ale klidně i o téma který tam už máš – pěší cestování – ovšem jestli Tě ještě něco napadne.
Aby těžiště knihy bylo v té první části, i co do délky a tvé úžasné MEDITACE a VTEŘINOVKY to jaksi završí.
Ale prosím – ber to pouze jako názor naprostýho laika!
Ivan Pelíšek, legendární undergroundový bubeník a výrobce paliček – Čestice